SKN TREND

Strona główna » Komentarze i oceny rynkowe » Czyżby na polskie rynki zawitała wiosna?

Czyżby na polskie rynki zawitała wiosna?

Reklamy

Nie tylko za oknami świeci słońce – wreszcie, po 4 miesiącach spadków, pojawiła się nadzieja na trwałe wzrosty. Wsparcia spełniły swoją rolę i najważniejszy indeks powoli zmierza w górę. Co ciekawe, wzrosty na naszej giełdzie odbywają się w czasie, gdy główne rynki europejskie poddały się korekcie. Taki stan rzeczy prowadzi do umacniania się polskiego złotego na tle euro i dolara.

Tak w ogóle, warto sobie od czasu do czasu zerknąć na parę USD/PLN, ponieważ jest ujemnie skorelowana z indeksem WIG 20. Popatrzcie na to:

usdpln - wig20

Zwróćcie uwagę na na zachowanie USD/PLN w czasie korekcyjnej fali B, kiedy to WIG 20 po obronie 2400 pkt. poszybował na ponad 2500 pkt. Trend na parze walutowej ani drgnął. Tym razem aprecjacja jest gwałtowna: dolar tanieje o prawie 20 groszy w niespełna tydzień! To oczywiście ma pozytywną wymowę i może być sygnałem dla zagranicznego kapitału, że przyszedł czas na Polskę. Ostatnio pojawiły się nawet głosy, że sprawcą ostatnich wzrostów jest japoński kapitał.

Tak to wygląda długoterminowo:

wig20

Spadki zostały zatrzymane nieco nad długoterminową linią trendu i dokładnie w miejscu 50% zniesienia zeszłorocznych wzrostów. W ogóle to z czym mamy do czynienia od 2008 roku to takie do końca nie wiadomo-co, ani to hossa, ani to bessa – 5-letni trend boczny. Kształtem przypomina to trójkąt, choć nie można nazwać tego formacją trójkąta, bo te nie kształtują się przez 5 lat. Niemniej, po tak długich okresach konsolidacji zawsze przychodzą wybicia. Jeżeli nie będzie jakiegoś globalnego kataklizmu, wszystkie sygnały na niebie i na ziemi wskazują na to, że powinno to być wybicie w górę.

Na koniec taka ciekawostka: Wiedzieliście, że jedyną Spółką z WIG 20, która nigdy nie opuściła zestawienia i była w nim od początku (1994r.) jest BRE?

 

>>> Informacje przedstawione w niniejszym opracowaniu są subiektywnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Należy pamiętać, że każdy Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. <<<

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: