SKN TREND

Buy in May?

Reklamy

Na WIG 20 osunęliśmy się na ostateczne poziomy wsparcia, jeżeli indeks zejdzie poniżej 2250 pkt, już po prostu nie będziemy mogli nazwać obecnego ruchu ruchem korekcyjnym i większość analityków zacznie mówić/pisać o bessie – jest taka zasada, że korekta nie może znieść więcej niż 61,8% poprzedzających ją wzrostów. 1,5 miesiąca temu sygnalizowałem potencjalny zasięg ruchu korekcyjnego do 2200-2300 pkt.

Do byczych zapędów nie nastraja także tzw. odwrócony złoty krzyż na EMA 50 i EMA 200, niektórzy stosują SMA 50 i SMA 200 – te średnie nie wygenerowały jeszcze sygnału sprzedaży.

Sytuacja fundamentalna również nie wyklucza dalszych obsunięć, ale należy pamiętać o tym, że giełda dyskontuje przyszłość, więc nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie ten moment, w którym stery przejmie popyt.

Najważniejsze indeksy europejskie przełamały w minionym tygodniu linie krótkoterminowych trendów spadkowych i zbierają się do dalszych wzrostów, kwestia tylko czy wybicia nie były fałszywe. My w tym czasie formowaliśmy kolejną „półkę”, która równie dobrze może być przystankiem w dalszych spadkach, co dnem pod wybicie w górę.

W długim terminie nic się nie zmienia. Zamieszanie wokół OFE powinno nieco stłumić wzrosty i raczej nie należy się spodziewać hossy na kształt tej z lat 2003-2007, niemniej cykle koniunkturalne (mimo iż się rozjechały) dalej obowiązują, więc giełda musi za gospodarką podążyć. Taniejące surowce tworzą dobrą bazę pod ożywienie, szczególnie właśnie z naszego, polskiego i może europejskiego punktu widzenia, Stany znajdują się na nieco innym etapie, choć gdyby odjąć drukowane pieniądze to pewnie znajdują się na dokładnie tym samym etapie – ciężko stwierdzić.

O ile w Stanach sytuacja klarowna nie jest, to u nas już raczej tak – znajdujemy się na dnie cyklu koniunkturalnego, Eurostat prognozuje w tym roku wzrost PKB o 1,2% wobec 1,9% rok wcześniej, a w 2014r. już 2,2%. Sytuację fundamentalną potwierdza malejąca inflacja. Odpowiedni klimat pod ożywienie dostarcza Rada polityki pieniężnej obniżając stopy procentowe i tym samym stymulując gospodarkę.

A na koniec taki oto malunek (tym razem mojego autorstwa):

WIG a PKB

Na pomarańczowo oznaczony jest WIG, a na biało dynamika wzrostu PKB – zielone pionowe linie pokazują idealne miejsca do zajęcia pozycji długiej na rynku, a czerwone do zajęcia pozycji krótkiej – punkty ekstremalne na indeksie zazwyczaj wyprzedzają punkty ekstremalne na dynamice wzrostu PKB o 2-3 miesiące. Zgodnie z tą zasadą w maju obecnego roku należałoby zająć pozycję długą, nieco kontrariańsko i na przekór popularnemu rynkowemu powiedzeniu: „Sell in may and go away”.

Mimo iż ta prosta strategia przynosi świetne rezultaty, należy jednak zaznaczyć, że zajmujemy w tym momencie pozycje pod p r o g n o z o w a n ą dynamikę wzrostu PKB, a ta może być (i często jest) inna od prognoz.

Strategia generuje sygnały dopiero od 2001 roku gdyż wcześniej nasza giełda była zupełnie oderwana od sfery realnej gospodarki – ze względu na przemiany ustrojowe, mentalność, słabą płynność i… inflację, a właściwie hiperinflację. Przecież te megawzrosty z 93r. to w większości sama inflacja – pieniądz tracił na wartości, a realna cena akcji stała w miejscu. Zwiększyła się kapitalizacja giełdy, ale dlatego że była wyceniana w pieniądzu który w szaleńczym tempie traci na wartości.

 

>>> Informacje przedstawione w niniejszym opracowaniu są subiektywnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Należy pamiętać, że każdy Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. <<<

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: